08-6551546

תמיד כאן לשירותך

ידועים בציבור

בניגוד לבני זוג נשואים אשר מסדירים את יחסיהם באמצעות טקס נישואים (דתי/אזרחי), ידועים בציבור היא מערכת יחסים זוגית, אשר נוצרת מעצם קיום הזוגיות, חיים משותפים וניהול משק בית במאמץ משותף. בעצם, על אף שהצדדים לא נישאו בטקס רשמי, ניתן יהיה להחיל עליהם חובות וזכויות, מתוקף הזוגיות עצמה, ואפילו לזכות את אחד הצדדים בזכויות בדירה שרשומה על שם הצד השני, בפירוק הקשר.

נכון להיום, אין במדינת ישראל חוק אחד המגדיר במפורש את המונח "ידועים בציבור". ההגדרה מצויה במספר חוקים, ובפסקי דין של בתי המשפט. 

מעמדם של הידועים בציבור מתפתח בעיקר בפסיקה ובמרוצת השנים מעמדם הולך ומשתווה לאלה של זוגות נשואים, אך לא באופן חד משמעי וברור וכדי להיות זכאי להטבות של ידועים בציבור ו/או להטיל חיובים על הצד השני, יש להוכיח כי אכן בין הצדדיים התקיימה מערכת של ידועים בציבור וזאת באמצעות עמידה במספר מבחנים שנקבעו בפסיקה. 

מה הזכויות להם זכאים ידועים בציבור?

  • בדומה לבני זוג נישואים, הזכאים לחלוק את הרכוש שנצבר להם במהלך הנישואים באופן שוויוני, כך גם בני זוג ידועים בציבור אלא שכאמור, יש להוכיח זאת והדבר אינו אוטומטי ומוגדר בלוק.
  • זכויות מהמוסד לביטוח הלאומי כמו דמי לידה, קצבאות לאלמנות לרבות קצבת שאירים, קצבאות לבנות הזוג של משרתי מילואים ועוד.
  • נקודות זיכוי במס הכנסה ועוד מגוון זכויות בענייני מיסוי, בדומה לזוגות נשואים.
  • זכויות מכוח חוק הירושה לפיו בני זוג ידועים בציבור זכאים לרשת האחד את השני, בין אם בצוואה או בירושה על פי דין.
  • זכות לשמש כמוטבים בפוליסות בחברות ביטוח שונות, וגם אם עסקינן במוטב לא נקוב אלא ב"ירושה על פי דין", דינו של בן זוג כדין בעל/אישה לכל דבר.

אם אתם נמצאים בזוגיות פרק זמן מסוים, החברים שלכם ובני המשפחה שלכם כבר מכירים זה את זה, כספיכם מתערבבים, למשל על ידי רכישות משותפות, ומספיק שאתם ישנים יחד מספר פעמים בשבוע, אתם כבר עשויים להיחשב בתור בני זוג ידועים בציבור. הדבר עלול לגרום לכך שכל מה שכל אחד מכם יצבור במהלך הזוגיות, עשוי להיחשב כשייך לשניכם, ובעת פירוד, ייתכן ותיאלצו להיכנס למאבקים משפטיים כדי להותיר את השייך לכם, ברשותכם ובבעלותכם. במקרה כזה יש להתייעץ עם עורך דין ידועים בציבור ולערוך הסכם ממון ידועים בציבור.

עורך דין ידועים בציבור

עורך דין ידועים בציבור

ישנם זוגות רבים אשר מקיימים מערכת זוגית ומשק בית משותף אך לא ממסדים את הקשר ביניהם באמצעות נישואין, וזאת ממניעים שונים. ייתכן ואינם מעוניינים במיסוד רשמי וייתכן קיימת מניעה כלשהי להינשא (למשל כאשר הגבר כהן או האישה עגונה).

חשוב להבין שסטאטוס של ידועים בציבור אינו ניתן באופן אוטומטי לבני זוג החיים יחד, והוא טעון הוכחה בבית משפט לענייני משפחה בהתאם לקריטריונים אשר נקבעו לאורך השנים בבתי המשפט לענייני משפחה. היום, בני זוג המנהלים מערכת יחסים, יכולים לקבל הכרה של ידועים בציבור וזאת בין היתר, באמצעות הצהרה בפני רשויות כמו ביטוח לאומי, רישום זוגיות במשרד הבינוי והשיכון ועוד. ככל ותפנו אל עורך דין ידועים בציבור, פרטו את אופן החיים שלכם, הוא יוכל להמליץ לכם באיזו מן הדרכים כדאי לבחור, האם נכון לערוך הסכם ממון ומה להכיל בתוכו, האם לערוך צוואה ועוד.

מה התפקיד של עורך דין ידועים בציבור?

אחת הסיבות העיקריות להכרת בני זוג כידועים בציבור הינה קבלת הטבות כבני זוג נשואים, כמו הזכות לרשת אחת את השני ולהיפך, הזכות לשיתוף בנכסי הצד השני בעת פקיעת הזוגיות, הזכות לטעון למזונות אישה משקמים ככל והייתה תלויה כלכלית בבן זוגה, וזאת עד שתעמוד על רגליה בכוחות עצמה, קבלת סיוע בנושאי דיור ממשרד השיכון והבינוי והטבות אחרות.

עורך דין ידועים בציבור, אשר מכיר את החוקים והפסיקה העדכנית, יסייע לכם לקבל את הזכויות המגיעות לכם והכל בהתאם לנסיבותיכם האישיות.

החשיבות בהגדרת סטטוס ידועים בציבור

כאמור, בני זוג ידועים בציבור זכאים להטבות רבות, אך הזכויות באות יחד עם החובות וככל ויוכח סטטוס של ידועים בציבור, אזי צד אחד יישא גם בחובות הצד השני.

ככל וניהלתם משק בית משותף משך שנים, ויחסיכם עלו על שרטון בטרם הגדרתם את מערכת היחסים שלכם, אל תדאגו, עורך דין ידועים בציבור מנוסה, ידע לנהל את הסוגייה המשפטית עבורכם ולהוכיח שהינכם ידועים בציבור וזכאים לשיתוף בנכסי/חובות (תלוי באיזה צד אתם) הצד השני. עורך דין ידועים בציבור, הוא בעצם עורך דין העוסק בדיני משפחה ויודע היטב איך לעשות זאת, מה הסיכונים והסיכויים להצלחת ההליך המשפטי והוא זה שילווה אתכם בדרך הזו, שיכולה להיות מאתגרת במיוחד.

אם אתם בזוגיות ולא הגדרתם את מערכת היחסים שלכם או את אופן חלוקת הרכוש ביניכם בעת פקיעת הזוגיות מטעמי פרידה או פטירה, הכתובת שלכם היא משרד עו"ד שניידר אלכסנדרובסקי, משרד עם ניסיון וידע רב בניהול תיקי ידועים בציבור ותחום דיני המשפחה בכלל.

 

תמיד כאן לשירותך

עורך דין ידועים בציבור

עוד בנושא

חלוקת זמני שהות

חלוקת זמני שהות

חלוקת זמני שהות והסדרי ראיה כאשר בני זוג מקבלים החלטה משותפת להפסיק לחיות ביחד ולהתגרש יש לא מעט נושאים שהם צריכים להתייחס אליהם ולטפל בהם.

קרא עוד »