08-6551546

תמיד כאן לשירותך

תאונות בעבודה: מי אחראי לפיצויים שלכם?

דמיינו שאתם עובדים בחריצות עבור ארגון, מצייתים לכל כלל ומבצעים את חובותיכם כמיטב יכולתכם. פתאום, מתרחשת תאונה בעבודה ואתם נשארים להתמודד עם פציעות בגופכם, נזק כלכלי וטראומה רגשית. המצב המתואר לעיל הינו מצער ובעולם האידיאלי אף אחד מאיתנו אינו צריך לחוות אותו.

עם זאת, לצערנו אנשים רבים מתמודדים עם המציאות שתוארה בכותרת מדי יום. תאונת עבודה יכולה לקרות לכל אחד ובאחריות המעסיקים בין היתר למנוע הנסיבות שיכולות להוביל להתרחשותה וגם ולפצות עובדים במידה ונפגעו. אבל, מי בדיוק אחראי על הפיצוי שלכם אם תאונה קרתה בעבודה? נצלול לדקויות חובות המעסיק בתאונות עבודה, השפעת רשלנות המעסיק על הפיצויים והבנת זכויות העובדים לפיצויים לאחר תאונת עבודה. מאמר זה יספק תובנות חשובות, וישפוך אור על הרעיון המעורפל לעתים קרובות של אחריות, פיצויים וזכויות בתאונות עבודה.

חובת מעסיק בתאונות עבודה

נוף התעסוקה בנוי סביב הרעיון שלמעסיק יש אחריות לשמור על סביבה בריאה ובטוחה לעובדים. חובה זו אינה רק מוסרית, ובנוסף מהווה נורמה משפטית, אשר הפרתה עלולה להוביל לתוצאות חמורות.

סביבת עבודה בטוחה וציוד בטיחות

חשוב להבין, כי כל מעסיק מחויב לספק סביבת עבודה בטוחה ובריאה לעובדיו. ההגדרה של "סביבה בטוחה" יכולה להיות מגוונת, החל מתחנות עבודה המותאמות ארגונומית ועד לאזורי עבודה מאווררים היטב. הפרת תקנות הבטיחות בעבודה לסוגיהן ע"י המעסיק עלולה לגרור עונשים, קנסות ואף מאסר.

יתר על כן, על המעסיק מוטלת חובה לספק ציוד בטיחות הולם דוגמת ביגוד מגן, כפפות בטיחות, קסדות או משקפיים שעה שהעובד מועסק בעבודות הכרוכות בסיכון כגון בנייה, טיפול במכונות כבדות או עבודה בגובה. אי מילוי חובת אספקה של ציוד מגן אישי, יכולה להיחשב לרשלנות מצד המעסיק .

הדרכות בטיחות עובדים ובדיקות בטיחות שוטפות

כל העובדים צריכים להיות מאומנים כראוי ובקיאים בנהלי הבטיחות והפרוטוקולים הרלוונטיים לתפקידם. לרבות בטיחות אש, תהליכי עזרה ראשונה, תוכניות פינוי ושימוש בציוד בטיחות. עובדים שאינם מיודעים, לא מאומנים או לא מוכנים לאירוע בטיחות, נוטים יותר להיות מעורבים בתאונות עבודה.

אבן הפינה האחרונה לחובות אלה כוללת בדיקות בטיחות שוטפות ותחזוקה, אשר מבטיחות שכל ציוד הבטיחות נמצא במצב עבודה אופטימלי, הסיכונים לפגיעה ממוזערים ונהלים מיושנים מוחלפים בחדשים ומעודכנים. המקובץ לעיל יכול להוות גורם מניעתי מפני תאונות עבודה פוטנציאליות.

בפועל, חובות המעסיק אינן נוגעות רק למניעת תאונות. סביבת עבודה בטוחה ובריאה יכולה לעלות באופן משמעותי את מורל העובדים, התפוקה ואת שביעות הרצון הכללית בעבודה, כל זאת תוך הפחתת הסיכון וההשפעה של תאונות עבודה.

רשלנות מעסיק והשפעתה על גובה הפיצוי של הנפגע בתאונת עבודה

בעולם המורכב של בטיחות בעבודה, לרשלנות המעסיק תפקיד מכריע בקביעת הפיצוי הנפסק לנפגע תאונת עבודה, פן זה דורש הבנה מעמיקה.

הבנת רשלנות המעסיק

רשלנות, כאשר היא קשורה למעסיק, מתייחסת למצב בו המעסיק כשל בחובתו להבטיח סביבת עבודה בטוחה ובריאה. דוגמת אי הקפדה על אספקת אמצעי בטיחות שתגביר הסיכונים מהם ניתן להימנע, עלולה להוביל לתאונת עבודה, מה שיהפוך בסופו של יום את המעסיק לאחראי.

השפעה על הפיצוי

הנקודה המרכזית כאן, הינה כיצד הרשלנות משפיעה על אחריות המעביד ועל הפיצוי הנפסק. היבטים הנבחנים בעת קביעת החבות, הינם בין היתר היקף וסוג הפגיעה, העלויות הכרוכות בטיפול בה וההשפעה הכלכלית על הנפגע. ראיות המוכיחות רשלנות מעביד יכולות להגדיל באופן משמעותי את הפיצוי שנפסק. למשל, אם העובד החליק על נוזל שהיה צריך להיות מפונה על ידי צוות התחזוקה, אזי הסיכוי לקביעה שהמעסיק התרשל יגבר.

תפקיד הכיסוי הביטוחי

עסקים רבים בישראל מחזיקים בפוליסות ביטוח לכיסוי חבויות מעבידים או צד ג'. התנאים שנקבעו בפוליסות אלה ממלאים לעתים קרובות תפקיד מכריע בפיצוי הסופי. הפיצוי עשוי להיות מוגבל לתנאים שנקבעו בפוליסות, ולכן חיוני להבינם היטב.

איסוף ראיות הוא המפתח

אחד הכלים החזקים ביותר בארסנל של העובד הוא הראיות המוכיחות את רשלנותו של המעביד. במידה והעובד הנפגע יצליח לספק הוכחה משמעותית לרשלנות המעסיק, אזי יהיה לעובד יותר קל לנהל משא ומתן על תשלום גבוה יותר הן מול המעסיק והן מול המבטחת שלו.

כפי שנדון בהמשך, הבנת זכויותיכם לפיצויים וקבלת הייעוץ המשפטי הנכון הם צעדים חשובים בהבטחת מה שמגיע לכם לאחר תאונת עבודה.

הכרת הזכויות לפיצויים בתאונת עבודה

עובדים רבים אינם מודעים למערכת הזכויות העומדת להם בכל הנוגע לפיצויים בעקבות תאונת עבודה. מבחינה משפטית, זכויות אשר מהוות הגנה על העובדים ומבטיחות מתן תמיכה סוציאלית נחוצה בזמנים בהם העובד אינו יכול להתפרנס .

הזכויות לפיצוי במקרה של תאונת עבודה כוללות בין היתר טיפול רפואי, שיקום, החזר הוצאות, תשלום קצבה ע"י המוסד לביטוח הלאומי ואף התאמת דיור במידת הצורך.

פיצוי על אובדן שכר והשתכרות עתידית

ראש נזק בולט נוסף הינו פיצוי על אובדן כושר השתכרות לעבר ולעתיד. מדובר לא רק על פיצוי בגין התקופה שבה העובד הנפגע לא יכל לעבוד בגלל הפציעה, אלא גם על אובדן פוטנציאלי של השתכרות עתידית, במיוחד אם התאונה הובילה לנכות צמיתה. היבט זה חיוני במיוחד, שכן הוא משפיע באופן משמעותי על פרנסתו של האדם ועל ביטחונו הכלכלי.

עובדים מעטים מודעים לכך שהם יכולים להיות זכאים לפיצוי על כאב וסבל, שגם נחשב לראש נזק בר פיצוי.

חשיבות הפנייה לייעוץ משפטי

בהתחשב במורכבות של הנושאים שפורטו לעיל על קצה הלשון, פנייה לייעוץ משפטי מקצועי הינה חיונית. זכויות העובד הנפגע יכולות להשתנות בהתאם לשינויים בחקיקה ובפסיקת בתי המשפט, ולכן, קבלת עזרה מעורך דין המתמחה בדיני הנזיקין ובנזקי גוף בפרט יכולה להשפיע באופן ניכר על גובה הפיצוי.

מאמר זה נכתב בסיוע משרד עורכי הדין שניידר אלכסנדרובסקי –

המתמחה בייצוג בתביעות בגין נזקי רכוש ונזקי גוף מול אנשים פרטיים, חברות ביטוח, ביטוח לאומי, משרד הביטחון, לרבות ייצוג והופעה בבתי המשפט, בתי הדין לעבודה, ובוועדות רפואיות לסוגיהן.

לייעוץ נוסף מוזמנים לפנות אלינו בטלפון: 08-6551546.

תמיד כאן לשירותך

עוד בנושא

לורם איפסום

לורם איפסום